default_mobilelogo

ošetrenie zubov ročnými stomatologickými nástrojmiPečatenie je bezpečnou a bezbolestnou alternatívou ako ochrániť trvalé zúbky vašich detí pred zubným kazom. Pečatidlá sú ochranné plastické nátery, ktoré sa aplikujú na žuvacie plôšky zadných zubov. Pečatidlá na zuboch vytvoria pevný ochranný štít, ktorý zabraňuje prieniku jedál a baktérií do maličkých zárezov nachádzajúcich sa na zadných zuboch a následne vznik zubného kazu.

 

 

Ktoré zuby by sa mali pečatiť ?

Pečatidlá sa aplikujú len na zdravé zadné zuby, moláre ( stoličky) a premoláre ( črenové zuby). Toto sú zuby, ktoré majú na svojom žuvacom povrchu jamky a zárezy. Váš zubný lekár vám po predchádzajúcom vyšetrení povie, ktoré zuby potrebujú ošetrenie pečatením a skontroluje, či jamky alebo zárezy sú dostatočne hlboké, aby pečatenie malo svoj efekt. Niektoré zuby majú prirodzene na svojom povrchu jamky a zárezy hlboké, a preto je pečatenie nevyhnutné, iné zase plytké, ktoré pečatenie potrebovať nebudú.

Čo procedúra zahŕňa ?

Celý proces pečatenia je zvyčajne rýchly a jednoduchý a trvá iba pár minút pre jeden zub. Zub sa musí pred samotným pečatením dôsledne očistiť, aplikuje sa špeciálny roztok a vysuší sa. Následne sa aplikuje tekuté pečatidlo pomocou malej striekačky a vytvrdí sa behom sekundy prostredníctvom ultrafialového svetla.

Bude moje dieťa cítiť bolesť ? 

Nie, je to absolútne bezbolestná procedúra a po zákroku nespozorujú vaše deti žiadnu zmenu na zuboch.

Akú majú pečatidlá životnosť ? 

Pečatidlá vám zvyčajne vydržia niekoľko rokov. Váš zubný lekár sa v pravidelných intervaloch presvedčí či sa povrch pečatidla nepoškodil. S postupom času sa povrch pečatidla môže opotrebovať a okraje poškodiť. Vtedy je nutné pečatidlo opraviť alebo kompletne vymeniť aby sa zamedzilo riziku vzniku zubného kazu pod samotným pečatidlom.

Ako pečatidlá účinkujú ?

Pečatidlá vytvoria na povrchu zuba tvrdú, hladkú ochrannú bariéru tým, že dôsledne zatečú do jamiek a zárezov na povrchu zuba. Práve v týchto jamkách a zárezoch veľmi ľahko dochádza k tvorbe zubného kazu.

Kedy budem potrebovať pečatenie ?

Zubné pečatidlá sa väčšinou aplikujú akonáhle dôjde ku prerezaniu prvých trvalých zubov do dutiny ústnej. Toto je vo väčšine prípadov medzi 6 a 7 rokom života dieťaťa. Zvyšok trvalých zubov sa zapečatí po ich prerezaní, a to medzi 11 a 14 rokom života.

Koľko pečatenie stojí ?

Väčšina zubných lekárov poskytuje pečatenie zubov. Toto ošetrenie nie je hradené zdravotnou poisťovňou. Cena za toto ošetrenie je medzi zubnými lekármi rôzna, každopádne má toto ošetrenie vysokú terapeutickú hodnotu.